Rodzaje wykończeń powierzchni kamienia naturalnego

Każdy kamień naturalny można wykończyć w zależności od potrzeb oraz gustu. Inaczej obrabia się powierzchnię blatu kuchennego, a inaczej parapetu, który ma pasować do stylu industrialnego. Istnieją kamienie uniwersalne, które przy każdym rodzaju obróbki zachowują swoje naturalne piękno. Są także takie kamienie, które w zależności od rodzaju wykończenia powierzchni uzyskują inne walory. 

Istnieje parę rodzajów wykończeń powierzchni kamienia. Tutaj dowiecie się, czym one tak naprawdę się różnią. 

Powierzchnia polerowana, czyli poler

Kamień polerowany ma wysoki połysk i ze wszystkich rodzajów obróbek ma najsłabszą nasiąkliwość. Dlatego jest najczęściej polecamy do blatów kuchennych, czy jako wewnętrzne płyty podłogowe oraz schody. Tak wykończony kamień łatwo się czyści, a także jest odporny na ścierania oraz zarysowania. Dlatego śmiało można go wykorzystywać nawet jako deska do krojenia. 

Jego barwa jest najgłębsza, w porównaniu z innymi obróbkami. A gdy jest dobrze wypolerowany, to może się zachowywać nawet jak lustro. Tego typu kamień można wykorzystywać również do pieczenia, ponieważ idealnie kumuluje on ciepło. 

Kamień płomieniowany, czyli palony

Struktura takiego kamienia jest chropowata, a dzięki temu też antypoślizgowa. Dlatego kamień palony jest świetny do nawierzchni, po której się chodzi – na tarasy, schody i innego rodzaju posadzki. Barwa tutaj nie jest tak wyrazista, jak w przypadku kamienia polerowanego, można powiedzieć, że jest bardziej stłumiona. 

Chropowata struktura ma tutaj największe znaczenie. Dzięki niej, kamień naturalny nie jest śliski nawet gdy spadnie deszcz czy śnieg. Dlatego jest to najlepszy wybór, gdy chcemy zapewnić bezpieczną przestrzeń przed domem czy innym budynkiem. 

Kamień szczotkowany, czyli satyna

Czemu szczotkowany? Ponieważ powstaje poprzez szlifowanie specjalnymi szczotkami. Dzięki temu zabiegowi, kamień staje się matowy. Prezentuje się ciekawie w kuchni, w połączeniu na przykład z polerowanymi frontami mebli. Jednak tak obrobione kamienie mają tendencję do większej nasiąkliwości niż kamień polerowany. Można go też o wiele łatwiej zarysować, dlatego zaleca się impregnację. 

Tego typu wykończenie prezentuje się świetnie na parapetach lub blatach, gdy nie chcemy mocno błyszczącego wyglądu. 

Kamień szlifowany

Szlifowanie powstaje dzięki ścieraniu jego powierzchni oraz natryskiwaniu wodą o dużym ciśnieniu. Tak wykończony kamień minimalnie odbija światło, są matowo błyszczące. Kamień jest pozbawiony wyraźnych wyżłobień. Ma natomiast walory antypoślizgowe. Tak obróbka ma najczęściej zastosowanie w podłogach we wszelakiego rodzaju wnętrzach. 

Każde wykończenie kamienia ma swoje zalety. W zależności od tego, do czego chcemy go wykorzystać i w jakim stylu urządzić dane pomieszczenie czy dom, taką obróbkę powinniśmy wybrać.  

Leave a Reply